Roman Ondak: SK Parking, 2001/2021
Pridané: 06.02.2021 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo
Samostatná výstava v Kunsthalle EXT
Kurátorka: Lýdia Pribišová // Trvanie výstavy: 27. 1. - 14. 3. 2021 // Kunsthalle EXT, Treskoňova ul., Bratislava
Roman Ondak nás po dvadsiatich rokoch pozýva zažiť reinštaláciu svojho kultového diela SK Parking, konšteláciu siedmich škodoviek zaparkovaných v slepej ulici pred Kunsthalle Bratislava. Pozýva zamyslieť sa nad tým, čím je ešte dnes, a zároveň na tejto ulici, toto dielo aktuálne. Je to práve stále existujúcou priepasťou medzi Východom a Západom, ktorá zostáva naďalej súčasťou nášho geografického priestoru, či napokon zrkadlením stavu budovy, pred ktorou sa dielo nachádza, ako aj niektorých inštitúcií v nej?
Škodovky boli pôvodne vystavené v roku 2001 v rámci výstavy Ausgeträumt... (Dosnívané...), vo viedenskej galérii súčasného umenia Secession. Výstava mapovala umenie východnej Európy desať rokov po páde železnej opony. Zaparkované škodovky (zo 70-tych až začiatku 90-tych rokov) za výstavným priestorom Secession, v centre Viedne, okoloidúcich znervózňovali, vyvolávali asociácie nebezpečenstva a prebudili latentnú, driemajúcu xenofóbiu. Ondak dielom SK Parking radikálne, a zároveň celkom nenápadne zvýraznil nerovnomerne rozdelené mocenské vzťahy ovládajúce umelecké scény i celú geopolitickú realitu, v ktorej krajiny bývalého Západu užívali a dodnes užívajú vyšší status a privilégiá ako ostatní.
"Celá akcia vtedy prebehla aj vďaka pomoci mojich priateľov, ktorí mi pomáhali škodovky nájsť a aj odšoférovať do Viedne. Na druhej strane bola skupina priateľov z viedenského Secessionu, ktorí tento nápad podporili a dali mu priestor. Malé revolúcie musíme spoločne zažínať takmer každý deň, ak chceme aby sa veci zmenili k lepšiemu. To, zdá sa, platí dodnes." spomína Roman Ondak.
Zaujímavá je aj paralela SK Parking v súčasnej Bratislave: autá parkujú na exponovanom, privilegovanom mieste v centre mesta, kde môžu parkovať iba vyvolení. Podobne tomu bolo i vo Viedni, a aj práve preto škodovky vyvolávajú otázky, nevôľu, ale aj zvedavosť. Dielo je kontroverzné, práve na Treskoňovej ulici v centre Bratislavy, tentokrát z pohľadu verejnej diskusie o parkovacej politike mesta. SK Parking je aktuálne aj v kontexte fungovania štátnych kultúrnych inštitúcií v našej krajine, ktoré častokrát pôsobia ako z obdobia socializmu či tesne po ňom.
"Toto je aj prípad Kunsthalle Bratislava sídliacej v Dome umenia, ktorý je prepojený s praktikami bývalého režimu par excellence. I samotná Kunsthalle funguje v rámci ťažkopádnych byrokratických mantinelov verejnej správy, ktoré sú častokrát ťažko zlučiteľné s potrebami a ideálom dynamickej progresívnej prevádzky, ktorá sa od nej očakáva. Dedičstvo starého socialistického režimu dosiaľ neopustilo ani jej budovu. Mnohé jej zákutia a fungovanie dýchajú atmosférou časov, do ktorých sa datuje výroba prezentovaných škodoviek," konštatuje Lýdia Pribišová, kurátorka výstavy.
Kunsthalle Bratislava // Nám. SNP 12, 811 06 Bratislava // Slovenská republika // www.kunsthallebratislava.sk
_______________
ROMAN ONDAK (*1966, Žilina, Slovensko) je v súčasnosti považovaný za jedného z najvýraznejších predstaviteľov neokonceptuálnych stratégií. Svojím nezvyčajným umeleckým postojom patrí k najvýznamnejším výtvarníkom posledného desaťročia. Vo svojej vizuálnej tvorbe nanovo využíva realitu sveta - jej inscenovaním či kontextuálnymi posunmi. Diváka upútava neustálymi protirečivými presunmi významov na miestach, kde zvykneme očakávať niečo stereotypné. Jeho diela a inštalácie oslovujú divákov najintenzívnejšie práve touto kvalitou premenlivosti. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1988 - 1994, prof. D. Fischer), absolvoval viaceré študijné a rezidenčné pobyty, napr. na Slippery Rock University v Pensylvánii (1993), bol štipendistom DAAD Berlín (2007 - 2008). Žije v Bratislave. Svoje projekty prezentoval na samostatných výstavách v kolínskom Kunstvereine (2004); Tate Modern v Londýne (2006), v Pinakothek der Moderne v Mníchove (2007); v MoMA v New Yorku (2009); v Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris v Paríži; v Deutsche Guggenheim v Berlíne (2012); v Museo Reina Sofia v Madride (2013) etc. Vystavoval na berlínskom bienále (2010); bol viackrát zaradený do hlavnej medzinárodnej výstavy na Bienále v Benátkach (2003, 2011), tamtiež pre Český a slovenský pavilón realizoval mimoriadne úspešný projekt LOOP (2009), na základe čoho sa stal nominantom prestížnej Hugo Boss Prize (2010). Z medzinárodných výstav: Manifesta 1, Rotterdam (1996); Aspekten - Positionen (1949 - 1999); Museum moderner Kunst, Viedeň; After the Wall. Moderna Musseet, Štokholm (1999); Manifesta 3., Ľubľana (2000); Promesses du Passée. Une histoire discontinue de l'art dans l'ex-Europe de l'Est. Centre Pompidou, Musée National d'Art Moderne, Paríž (2010); Documenta, Kassel (2012); Une histoire, art, architecture et design, des années 80 à aujourd'hui Paris, Centre Pompidou, Musée National d'Art Moderne, Paríž (od 2014) etc. Zastúpenie v zbierkach: MoMA, New York; Guggenheim Museum, New York; Centre Pompidou, Musée National d'Art Moderne, Paríž; Pinakothek der Moderne, Mníchov; Tate Modern, Londýn; Slovenská národná galéria, Bratislava; Galéria mesta Bratislavy, Bratislava; zahraničné a domáce súkromné zbierky etc. Za podporu projektu ďakujeme Fondu architekta Weinwurma.
Komentáre
Ďalšie články
Hudbarss
Nový úspech slovenskej hudby v zahraničí (+ VIDEO)
Vrbovské miniVetry ohlásili program a spustili predpredaj lístkov
14 ročná speváčka Anika prekvapuje pozitívnym a zrelým debutom (+ VIDEO)
Panoráma a 1. miesto - Bažant Pohoda Online 2011. Zahrejte sa, a pozerajte WARM UP na MeToo.sk.
Bažant Pohoda ONLINE 2011 na jednom mieste! Pozrite si záznamy koncertov, predstavení aj diskusií.
Miro Jaroš: „Tlaková níž je presne taká, akú som ju chcel mať“
MeTooTV: program Koncertu pre všímavých
Filmrss
Exkluzívne fotografie z druhej časti 6. série seriálu Živí mŕtvi: Počiatok konca
Cesta za uzdravením Angely Orosz – ženy narodenej v koncentračnom tábore
Sledovanie pohrôm a tragických príbehov je zdravé
AMC vstupuje do nového roka dvoma premiérami
Asterix a Obelix: 5 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o spupných Galoch
Hannah Montana: Komu naprší do nosa, musí ísť domov medzi sliepky
Exkluzívne fotografie z druhej časti 6. série seriálu Živí mŕtvi: Počiatok konca
Cesta za uzdravením Angely Orosz – ženy narodenej v koncentračnom tábore
Sledovanie pohrôm a tragických príbehov je zdravé
AMC vstupuje do nového roka dvoma premiérami
Asterix a Obelix: 5 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o spupných Galoch
lifestylerss
Model CUPRA Formentor získal ocenenie Red Dot Award 2021 za dizajn produktu
Košické divadlo uvádza online premiéru Schubertovej Zimnej cesty s Pavlom Bršlíkom
Venušine guličky - čo krok, to slasť!
Poppers: droga alebo afrodiziakum?