Obývačkový pandemický mix

Pridané: 13.02.2021 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Album, s ktorým na alternatívnu hudobnú scénu prichádza z karanténnych obývačiek trio slovenských hudobníkov z Nitry. 

 

AG mixAG mix

Projekt Protiklad, v zložení Lukáš Kniebügl - spev, gitara, Ján Kostolány - basa a Oliver Beer - bicie, perkusie, vydáva svoj debutový album Pandemický mix, ktorý vznikol počas druhej vlny pandémie v minulom roku.  

 

Ide o indie rock, ktorý čerpá inšpiráciu z klasického slovenského bigbítu. Textovo reflektuje súčasné spoločenské výzvy, s dôrazom na komplikovanosť medziľudských vzťahov a apatiu k celospoločenským otázkam značnej časti obyvateľstva. Skladby predstavujú výber z tvorby tria od roku 2018. Tri z nich vznikli počas pandémie v roku 2020 (Demagóg, Stoj, Ľudovo-elitárska). Staršie skladby vznikli spontánne najmä v dôsledku spoločenských zmien koncom februára 2018. Zameriavajú sa na politické dianie a spoločenskú apatiu, ktorá s krízou riadenia krajiny úzko súvisí.

 

Piesne sú hudobne priamočiare bez tendencie umelo zaujať muzikantskými zvratmi alebo neurčitými metaforami. Naliehavosť v textoch (Nemáme čas) strieda pokojnejšia poloha (Pokora) keďže album nechce budiť pocit monotónnosti alebo banálnosti. Žánrovo sa pohybuje od Radiohead (Splín) cez grunge (Demagóg) až po hip-hopový sound v skladbe Námaha. Chalani ochutnali aj experimentálnejšiu formu v skladbe Rácio.

 

Všetkých12 autorských skladieb Lukáša Kniebügla nahrávali od októbra do decembra v domácich "karanténnych" podmienkach. Tvorbe nezabránila ani pandémia a album vznikal na diaľku v Nitre, Bratislave a Prahe.

 

Napriek rôznym zákazom sa na albume Pandemický mix stretli veľké mená. Na albume vystupujú okrem iných aj Marián Slávka (bicie), Marián Jaslovský (saxofón), Robert Kolář (trúbka) či Juraj Janík (piano). // Finálne skladby boli zmixované a mastrované Majom Džubákom v Smile 4 You Records štúdiu v Bratislave, ktorý na album prispel čiastočne aj producentsky. Vďaka svojím skúsenostiam zdôraznil „message" jednotlivých skladieb. // Ilustráciu čerta venoval Lukášovi slovenský výtvarník Marek Ormandík pri návšteve v jeho ateliéri.  

Album vychádza vo februári 2020 v prvotnom náklade 200 ks, spolu s 15 ks LP platní. Nájdete ho aj na Spotify: https://open.spotify.com/album/6rvaVDmjw6dJNE6MtwlZpo?si=od5OQ6F9T7Co2L80c1wrYA

alebo Youtube kanály: https://www.youtube.com/watch?v=8tg_JLBQgzw

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre