Nezabúdajte si robiť radosť. Odborník radí, ako sa tešiť aj z maličkostí

Pridané: 08.06.2021 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

S príchodom leta sme všetci nabití pozitívnou náladou. Niet sa čomu čudovať, na kožu nám totiž konečne dopadajú slnečné lúče, ktoré pre telo fungujú ako zásobáreň energie. Beztak si ale z času na čas potrebujeme zdvihnúť náladu niečím radostným - či už dobrým skutkom alebo sladkým dezertom. S psychologičkou a koučkou Kamilou Velkovou sme dali dokopy 5 dôvodov, prečo je dôležité robiť si radosť každý deň. 

 

Urobte si radosťUrobte si radosť

Keď ste šťastní, znamená to, že ste aj empatickejší, kreatívnejší a celkovo sa cítite dobre po psychickej aj fyzickej stránke. A čo viac, vaša radosť prináša dominový efekt, ktorý vníma aj okolie. Robiť si radosť je skrátka dôležité. Ako ju ale dosiahnuť? Úplným základom je robiť veci, ktoré vám robia radosť, teda to, čo vás najviac baví - v každý moment.

 

Žite v symbióze s prírodou

Ľahko sa to hovorí, ale horšie praktizuje. Naše domovy sú zahltené vecami, ktoré sme si zaobstarali, aby nám krátkodobo urobili radosť. Pokúste sa v rámci letnej očisty prevzdušniť nielen šatník, ale napríklad aj kredenc od prebytočného riadu, špajzu od starého haraburdia a podobne. Tradičné čínske učenie Feng-šuej nachádza životnú harmóniu medzi človekom a prírodou prostredníctvom obydlia. Ak žijete v preplnenom priestore, ktorý blokuje prúdenie energie, dáva zmysel, že ani vy necítite doma šťastie.

 

„Jeden zo životných zákonov, ktorý keď si uvedomíte, tak vám môže veľmi pomôcť je, že život je neustála zmena - meníme sa my, ale aj všetko okolo nás. A my k tej zmene môžeme veľmi prispieť. Tým, že k sebe budete maximálne úprimní a uvedomíte si, čo vám v živote robí radosť a čo si doma držíte len z určitej nostalgie," hovorí psychologička a koučka Kamila Velková. Preto, až sa nabudúce pustíte do triedenia vecí, položte si otázku, či vám tá či oná vec prináša radosť. Ak nie, viete, ako postupovať. 

 

Venujte si chvíľku v lese

Mnoho štúdií potvrdzuje, že jedinci, ktorí si pravidelne doprajú voľno a oddych, sú tak v závere produktívnejší než tí, ktorí zaslúžený odpočinok neustále odkladajú. Rozvrhnite si pravidelné chvíle voľna a rozplánujte si, ako ich efektívne využijete. Vedeli ste, že už 30 minút týždenne strávených v prírode dokáže znížiť tlak a depresiu? Podľa výskumu Yoshifumiho Miyazakiho sú najviac ozdravné prechádzky v lese, ktoré zvyšujú hladinu tzv. anti-rakovinových proteínov. Naviac je dokázané, že sústredené nádychy a výdychy harmonizujú telo aj myseľ.

 

TIP: Keď budete nabudúce v lese, spomeňte si na techniku grounding. Táto vedomá prechádzka bosými nohami spočíva v tom, že sa uzemníte k zemi a čerpáte z nej energiu. Kde inde to vyskúšať, než na mäkučkom machovom koberci? 

 

Vypíšte na papier, za čo ste vďační

Stačí obyčajný kus papiera, na ktorý si napíšete každý deň jednu vec, za ktorú ste vďační. Skúste nepremýšľať nad budúcnosťou, ale nad tým, čo vás teší práve teraz. Veľakrát sú hýbateľmi radosti práve maličkosti, ako napr. partnerov úsmev, dobrá káva či niečo sladké pod zub. Do tejto aktivity môžete naviac zapojiť aj deti, ktoré svoju predstavu o šťastí prenesú na papier hravou formou skrz najrôznejšie cukríky Haribo. Podľa ayurvédy je naviac každá chuť spojená s konkrétnou emóciou. Sladká chuť je spojená konkrétne s radosťou - tak prečo ju z času na čas nepodporiť.

 

„Mnoho prieskumov dokazuje, že pocit vďačnosti je veľmi liečebným. Čím viac si vedome budete uvedomovať, za čo ste vďační, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ho budete pociťovať i „nevedome". Maľovanie a písanie je skvelým nástrojom pomoci. Môžete ale zaradiť aj snenie - pred tým, než zaspíte si uvedomte, za čo všetko ste vďační," potvrdzuje psychologička Velková.  

 

Nájdite šťastie v pomoci ostatným

Nie nadarmo sa hovorí, že pomáhať k radosti ostatným prináša blažený pocit aj nám samotným. Byť pozorný a veľkorysý, vnímať potreby druhých a pomáhať im prináša radosť a uspokojenie, ktoré pretrvá aj dlhší čas. Môžu za to tzv. zrkadlové neuróny, ktoré napodobňujú to, čo vnímajú okolo. Tým, že pomôžete ostatným, urobíte šťastnými nielen ich, ale sami sa stanete šťastnými. Ak sa zameriate na druhých, pomôže vám to dokonca napr. pri strese v práci, zlých pocitoch či frustrácii.

 

Usmejte sa pre seba

Dokonca aj obyčajný úsmev je náložou pozitívnej energie, a to nielen pre ostatných, ale hlavne pre vás. Smejeme sa, pretože sme šťastní a vďaka úsmevu náš mozog produkuje dopamín, vďaka ktorému sme o to šťastnejší. Skúste sa pousmiať zakaždým, keď sa budete cítiť skleslo. Vo chvíli, keď to urobíte, sa podvedome pozitívne naladíte. Emócie sa síce rodia v mozgu, ale svaly v tvári dokážu pocity posilniť či dokonca aj transformovať. „James-Langeova teória emócií potvrdzuje, že plačeme, pretože sme smutní, ale zároveň sme smutní, pretože plačeme. Ak sa donútime vykúzliť úsmev na tvári, aj keď nám nie je práve do smiechu, nálada sa nám zlepší," dodáva psychologička.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre