V bratislavských uliciach sa otvára jedinečná fotografická výstava, ktorú môžete v celej dĺžke absolvovať na bicykli

Pridané: 03.06.2021 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Bratislava Tourist Board (BTB) chce do ulíc hlavného mesta vrátiť život. Najnovšou aktivitou plánuje prostredníctvom 12 historických fotografií, osadených v exteriérových objektoch na mieste ich pôvodného vyhotovenia, ukázať Bratislavčanom i návštevníkom mesta známe miesta Bratislavy v kontraste k minulosti, konkrétne k 50. a 60. rokom minulého storočia. Výstava Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka sa začala 2. júna a je poctou známemu fotografovi k jeho storočnici. 

 

Výstava z bicykla 2021Výstava z bicykla 2021

„V BTB sme sa zamýšľali nad tým, ako otvoriť Bratislavu zo samoty a uzavretia po Covid pandémii. Prostredníctvom umenia chceme znovu priniesť do ulíc stretnutia obyvateľov aj prvých návštevníkov Bratislavy," uviedol V. Grežo, predseda predstavenstva BTB.

 

Výstava Čiernobiela Bratislava A. Šmotláka, organizovaná BTB, je inštalovaná v centre mesta na výstavnom okruhu, ktorý má približne 5 km. Je dostupná pešo, ale aj na bicykli. Snímky známeho fotografa Antona Šmotláka zachytávajú Michalskú vežu, Bratislavský hrad, Kapitulskú ulicu a ďalších 9 miest v ich podobe spred viac ako 60 rokov. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

 

„Výber poradia fotografií je na každom z návštevníkov, ale pripravili sme aj odporúčanú trasu pre diváka na bicykli alebo kolobežke. Trasa na obrázku má 5,86 km, vedie mestom po oboch brehoch Dunaja, má prevýšenie 32 metrov, najvyšší bod je 168 a najnižší 126 metrov nad morom. Výstavu sme koncipovali tak, aby ju bolo možné aktuálne vzhliadnuť aj v rámci pravidiel pri meniacich sa Covid obmedzeniach, pri športovom behu alebo vychádzke," uviedol V. Grežo, predseda predstavenstva BTB a kurátor výstavy.

 

Výstava Čiernobiela Bratislava A. Šmotláka bude dostupná 4 týždne, konkrétne od 2. do 30. júna. Pre prvých 50-tich návštevníkov je pripravená aj netradičná otvorená vernisáž, zvyčajne dostupná iba VIP hosťom. Záujemci  sa  na ňu mohli prihlasovať online v piatich polhodinových slotoch. Pre účastníkov vernisáže bol pripravený aj originálny darček s vizuálom výstavy. Získať viac informácií o výstave, ako aj stiahnuť mapu výstavy je možné na stránke visitbratislava.com/smotlak100.

 

Anton Šmotlák (1920-1979) je autorom tisícok fotografií najmä z oblasti kultúry v Bratislave. Patril k prvým slovenským fotografom, ktorí sa v rámci živej či priamej fotografie postarali o uvoľnenie z dogiem socialistického realizmu. Július Satinský o ňom napísal vo svojej knihe Polstoročie s Bratislavou (2002): „Bol to dobrotivý paparazzo, na ktorého prítomnosť sme si zvykli v divadlách, na vernisážach a v televízii. Nevedno, kedy prišiel o svoje krstné meno. Bratislava ho poznala už len ako Foto Šmotlák."

 

 „Táto výstava vznikla z podnetu syna Antona Šmotláka a Pavla Demeša. Je vytvorená zo zbierky fotografií rodiny, pričom všetky sú vybrané z kľúčového obdobia jeho tvorby, ktoré spadá do 50. až 70. rokov minulého storočia," doplnil V. Grežo.

 

Špeciálne pre túto výstavu vznikli originálne architektonické návrhy riešení výstavných objektov, ktoré sú vysoké 3 metre. Ich osvetlenie je zásobované zelenou energiou zo Slnka. Po dennom načerpaní energie objekty večer nasvecujú vystavené fotografie. Stojany sú zároveň navrhnuté tak, aby sa dali presúvať a využiť aj v budúcnosti na iné výstavy. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre