Perličky o perlách

Pridané: 18.07.2008 | Autor: Mika | Pridal: BarBara

Konečne už zabudnite na povery, ktoré tvrdia, že perly prinášajú smolu, nešťastie a slzy a že ich nosia len staré dievky! Perla je v skutočnosti najdokonalejším klenotom. Nepotrebuje žiadne opracovanie a jej veľkoleposť a rafinovanosť oslovuje takmer každú ženu. Milé dámy, prestaňte už snívať. Každá z vás si jednu perličku určite zaslúži!
fotografiafotografia

Smolou je, že ideálna perla sa v prírode nachádza len v jednej z desaťtisíc perlorodiek! Vznik perly je skutočným zázrakom a ľudstvu trvalo tisíce rokov, kým dokázalo tvorbu perál imitovať. Ako perla vzniká, sa podarilo objaviť až začiatkom 20. storočia. Odvtedy vznikli v moriach a oceánoch po celom svete chovné stanice, kde sa perly pestujú. Do perlorodiek sa vkladajú malé guľôčky, ktoré mäkkýš začne obaľovať perleťou. Umelé perly sa od prírodných teda líšia len v tom, že prírodná perla vzniká obalením zrniečka piesku. Inak vznikajú z rovnakých prírodných substancií. Výhodou takého „umelého“ vzniku perál je, že sa dá ovplyvniť lesk i sfarbenie perly. A pritom vôbec neplatí pravidlo, že pravé perly sú drahšie. Nezriedka je to naopak. Perly, ktoré vznikli s pomocou človeka, sú totiž dokonalejšie!

fotografiafotografiafotografia

 

 

Kráľovná klenotov

Ak chcete skutočne zažiariť a chystáte sa na obhliadku do klenotníctva, vyberajte veľmi pozorne. Perly sa v dnešnej dobe vsádzajú do kadečoho. Vy si však vyberte biele zlato! Kombinácia perly s bielym zlatom je vražedne krásna. A ak budete mať s perly pocit, že každú chvíľu vypadne, okamžite si šperk kúpte. Je dokonalý!

Hodnota perly závisí od piatich kritérií – veľkosti, tvaru, farby, povrchu a lesku. Najvzácnejšie sú ružové a krémové perly a čierno-zelené tahitské perly. Môžu však byť aj hnedé alebo zelenkasté. Najväčšia perla, ktorá bola vylovená v roku 1934 na Filipínach váži úctihodných 7 kilogramov. Na nosenie na krku alebo na prste je však mimoriadne nepraktická!

Nesmrteľná krása perál

Prvá zmienka o výskyte perál pochádza z roku 2206 pred Kristom. Kráľovná Kleopatra, žena s mimoriadne vycibreným vkusom, perly milovala. Možno aj preto sa o perle hovorí ako o kráľovnej šperkov. Rimania ju považovali za symbol šťastia a prastaré islamské učenie hovorí, že celý vesmír vznikol vo vnútri obrovskej perly. Podľa Číňanov perly liečia a Mongoli ju považovali za afrodiziakum. Perly zdobili najvzácnejšie klenoty najsilnejších monarchií. S objavom pestovania umelých perál sa trblietavé guľôčky rozšírili do celého sveta. V 20. rokoch minulého storočia musela mať každá dáma z vyššej spoločnosti dlhý perlový náhrdelník. V 50. rokoch perly spopularizovala Coco Chanel, keď náhrdelníky z nich umiestnila na svoje čierne roláky. Sedemdesiate roky priniesli nové tvary, vzory a farby perál. A dnes sa nosí všetko!

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre