Krvavá Báthoryčka - Obeť? Vrah?

Pridané: 24.07.2008 | Autor: Mika | Pridal: BarBara

Ak ste si pri sledovaní Jakubiskovej Báthoryčky neužili svoju dávku krvi, klikli ste si na správny článok, z ktorého bude tiecť krv!

Slovenský režisér nám uhorskú grófku predstavil v inom svetle, ako sme na ňu boli doteraz zvyknutí. Súčasťou reklamnej kampane k filmovému trháku „BATHORY“ je aj internetová anketa, ktorá kladie divákom otázku – Bola Báthoryová vrahom alebo obeťou?

fotografiafotografia

Ak sa Slováci priklonia k Jakubiskovej verzii, Guinnessová kniha rekordov bude oficiálnou cestou požiadaná, aby úbohú ženu vymazali zo svojich stránok, kde je evidovaná ako najbrutálnejšia vrahyňa všetkých čias. Údajne so svojimi pomocníkmi zabila až 650 dievčat! Zatiaľ sa väčšina hlasujúcich prikláňa ku krvilačnému imagu Báthoryovej.

fotografiafotografia


 

Ani samotní študovaní historici sa nevedia zhodnúť, či bola Erzsébet Báthory skutočným diablom v ženskom tele, alebo bola len obeťou intríg a sprisahania. Za takmer 400 rokov, čo grófka zomrela sa fakty zmiešali s legendami, skutočnosti sa prispôsobili potrebám rôznych ľudí, veľa informácií sa úplne vymyslelo a dnes už nikto nevie rozoznať čo sa na prelome 16. a 17. storočia skutočne stalo. Prinášame vám prehľad všetkých brutálnych, beštiálnych a hrôzostrašných činov, ktoré VRAJ spáchala. /stačí zdravý rozum a logika na to, aby ste zistili, že množstvo z nich je nereálnych!/

- uzdu svojej fantázii asi najviac popustil evanjelický farár Ponický z Čachtíc, ktorý grófku okrem iného obvinil z kanibalizmu a vážne tiež tvrdil, že sa Erzsébet po nociach menila na mačku a strašila nielen jeho ale aj zbedačený ľud!

- najobľúbenejšou a zároveň najúchylnejšou grófkinou praktikou vraj bolo kúpanie sa a pitie krvi!

 

 

 

- z kúpania sa v krvi mali Erzsébet usvedčiť aj reči, ktoré tvrdili, že krátko potom ako ju uväznili na hrade v Čachticiach, viditeľne zostarla!

- krvavá pani sa vyžívala v používaní mučiaceho zariadenia „železná panna“. Bolo to zariadenie na popravu obzvlášť krutým spôsobom. Išlo o dutú figurínu ženskej postavy, do ktorej umiestnila živé dievča a zaklopila vrchný diel figuríny, v ktorej boli ostré bodáky, ktoré telo niekoľkonásobne prebodli.

- Báthoryová vraj milovala oheň a rozžeravené železo. S obľubou dievčatám pokladala na dlane rozžeravené kľúče, mince, kutáče a rôzne ďalšie nástroje.

- hovorí sa, že raz jednu dievčinu nechala vyzliecť donaha, natrela ju medom a nechala ju stáť v lese, kým ju za živa nezožrali chrobáky!

- keď bola Erzsébet unavená alebo chorá a nemohla sa osobne zúčastňovať na mučení, nechávala si dievčatá vodiť do spálne a priamo z postele im zubami vytrhávala mäso z tváre!

- raz pri vyčíňaní Báthoryčky prišlo v jej spálni o život 5 dievčat. Ich mŕtvoly jednoducho strčila pod posteľ. Mŕtvolný pach bol vraj cítiť ďaleko za brány jej kaštieľa!

- grófka sa vyžívala v mučení genitálií. Okrem opaľovania prirodzení sviečkami vraj strkala dievčatám do vagíny rozžeravené železá!

- mučenie a trýznenie sa väčšinou začalo poriadnou bitkou. Dievčatá tĺkli po pätách a dlaniach dovtedy, kým nenarátali do dvesto!

- Báthoryová vraj niekedy dievčatám strčila do úst dva ukazováky a ústa naťahovala dovtedy kým sa nepretrhli!

- svojim obetiam vraj prestrihovala kožku medzi prstami, pichala im ihly pod nechty a prepichovala im pery!

- celé dni nedávala mladým ženám jesť a piť.

- Erzsébet vraj dievčatá v mraze polievala studenou vodu a nahé ich priväzovala k studni.

- obetí vraj bolo toľko, že do jednej truhly umiestnili neraz aj tri mŕtvoly!

Takže, podľa vás je Erzsébet Báthory vrahom alebo obeťou?

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Vrah menom anorexia

Komentáre

user avatar
ovecka23 | 07.09.2008 14:37:05 Reagovať
Kto z Vas cital nejaku dobru knihu o Bathjorycke, samozrejme historickeho ladenia nie beletriu. diky za typ.
Ivonka5 | 28.07.2008 10:02:07 Reagovať
skúste si pozrieť aj ten film.. iný pohľad na vec..
ninuninu | 27.07.2008 05:35:22 Reagovať
film som este nevidela ale knihy citala,historici su srandisti nevedia presne co bolo pred par rokmi ale na milion percent nas budu pesviedcat o tom co bolo pred tisic rokmi...scenaristi a reziseri si to podla mna prikraslia a prisposobia tak aby sa to predalo ked je nieco okukane prinesu nove....urcite nebola sveta a v mladych dievcatach sa asi naozaj vyzivala ale pochybujem ze do detailu mozeme tvrdit co im robila
kaajey | 25.07.2008 11:06:44 Reagovať
bolo sucastou kazdeho hradu. Myslim, ze historici najma cerpaju z kronik a listin z tych casov. Ja som sice film nevidel, ale nemyslim, ze sa to, ze mucila ludi brutalnym sposobom a to, ze bola obetou sprisahania, vylucuje. Mohla byt obetou akehosi sprisahania a mucit ludi, co si myslim, ze mucila hojne :)
user avatar
mypleasure | 25.07.2008 14:24:18 Reagovať
nejak som sa na tuto temu namotal....uz som si objednal dve knihy o bathoricke...nie nejaku beletriu...ale knihy co napisali historici.....snad po ich precitani budem mudrejsi....
kaajey | 25.07.2008 20:49:55 Reagovať
Alebo na nete nebolo nieco seriozne??? Mne sa to moc nechce zistovat :)
user avatar
mypleasure | 27.07.2008 16:49:10 Reagovať
na nete som dokonca nasiel prepisane vypovede z vypocuvania Ficka a Bathorickynych sluziek v ramci sudneho procesu.......ci je to ale skutocnost alebo si tie vypovede niekto vymyslel neviem....netu v tomto smere velmi neverim...
user avatar
mypleasure | 25.07.2008 10:47:22 Reagovať
ked jáá ti nevííím.... ved historici presne nevedia co sa dialo pocas druhej svetovej rokmi....relativne par rokov dozadu...a preto snad od nich nikto neocakava, ze sa zhodnu na to co sa dialo pred 400 rokmi.