Profil Christian Bale

Pridané: 10.08.2008 | Autor: IvanKucera | Pridal: marcel13

Christian Bale sa narodil 30. 1. 1974 vo Veľkej Británii. Hrať začal v druhej polovici osemdesiatych rokov. Pozornosť na seba strhol (po sérii televíznych reklám) ako trinásťročný, keď ho Steven Spielberg režíroval vo vojnovej dráme Ríša slnka (1987). V nej stelesnil amerického chlapca, po strate rodičov sa musiaceho na vlastnú päsť pretĺkať vo vojnou postihnutom Šanghaji.

Christian BaleChristian Bale

 

Následne to vyzeralo tak, že z Balea bude ďalší z detských hercov, ktorí skoro zažiarili a rovnako rýchlo zhasli. I v ťažkom období dospievania sa snažil (mladík Jim v televíznej adaptácii Stevensonovho dobrodružného románu Ostrov pokladov po boku Charltona Hestona/1990), ale nemal šancu, diváci sú proti dospievajúcim detským hercom zvlášť vysadení (Culkin, Osment, Wood). Nevzdal sa však a postupne prijímal úlohy, zodpovedajúceho jeho rastúcemu veku a životným skúsenostiam, až sa cez ženské Malé ženy (r. Gilliam Armstrongová/1994) prepracoval k Portrétu dámy (1996) s Nicole Kidmanovou.

Väčší, hoci nie obrovský, návrat na strieborné plátno si nechal na rok 2000 dvojicou záporných rolí: vrah v kontroverznom Americkom Psychu a rasistický synáčik z bohatej rodiny v blaxploitation Drsný Shaft (kde však proti Samuelovi L. Jacksonovi nemal šancu). V roku 2001 stelesnil partizána a ohrdnutého milenca Penélope Cruzovej, oddajúcej sa talianskemu vojakovi (Nicolas Cage) na malebnom gréckom ostrove zovretého svetovou vojnou, v adaptácii románu Mandolína kapitána Corelliho (2001).

Ďalším výrazným míľnikom v jeho kariére je paradoxne béčko Equilibrium (2002) a to z viacerých dôvodov: dokázalo, že Bale je schopný kvôli filmu podstúpiť takmer Stanislavského metódu (tu konkrétne pracne študoval pôsobivé „ručné" bojové umenie), zároveň že dokáže utiahnuť scenár vykrádajúci kde koho (Orwell, Matrix) a tiež - titulnej úlohe dominovalo práve jeho atletické telo, no hoci bol v tom čase ešte skôr neznámejšou tvárou, snímka sa (i vďaka malému rozpočtu) stala komerčným hitom, čo bolo dobré znamenie už aj pre producentov, ktorí vycítili, že Bale „na to má".

Cez hŕstku nepodarkov (v apokalyptickom Kráľovstve ohňa/2002 strieľal drakov) sa prerodil v čoraz obsadzovanejšieho predstaviteľa hlavných rolí: Bruce Wayne po nociach sa maskujúci za netopiera (Batman začína/2005; Temný rytier/2008); kúzelník dostávajúci sa do vyhroteného konfliktu s bývalým priateľom a teraz úhlavným sokom v práci a láske (Hugh Jackman) v prekombinovanom trileri Dokonalý trik (2006); zásadový farmár vedúci do väzenia naprieč Divokým západom obávaného zločinca (Russell Crowe) vo westerne 3:10 do Yumy (2007). V jeho početnej filmografii sa vyníma mysteriózny Mechanik (2004), pre ktorého potreby schudol z osemdesiatich kíl na kostrových päťdesiat, plus zasnený Nový svet (2005), kde ako dobyvateľ ukoristí srdce Indiánky Pocahontas.

Svet filmu je Baleovi naklonený kladne. Ešte ani nemal premiéru očakávaný Temný rytier (počas ktorého nakrúcania zomrel herec Ledger) a už sa šepkalo o ďalšej časti, ktorá by sériu uzavrela do kompaktnej trilógie. Bale sa nezastavuje, akoby sa bál, že musí kuť železo zahorúca, inak oňho už onedlho nebude záujem; na rozdiel od Nicolasa Cagea však pozorne číta scenáre a dáva si pozor na režisérov (Nolan, Mangold, Malick) a hereckých kolegov (Caine, Johanssonová, Oldman). V nasledujúcich rokoch stvárni Johna Connora v plánovanej „novej" sci-fi trilógii Terminátor a zrejme Robina Hooda v dobrodružstve Ridleyho Scotta. Bale má tri sestry a už dávno vie, čo chce od profesijnej časti svojho života. A ako to dosiahnuť.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre