Móda Made in Slovakia

Pridané: 01.09.2010 | Autor: Mika | Pridal: BarBara

Aspoň jeden exkluzívny kúsok od každej z nich túži mať vo svojom šatníku väčšina slovenských žien. Ak chcete na plese, večierku alebo recepcií zažiariť aj vy, šaty so značkou Eckhart, Gall alebo Fekete sú zásahom do čierneho! Pozbierali sme pre vás najznámejšie a najúspešnejšie slovenské módne návrhárky. Každá z nich má svoj osobitý štýl a všetky kopú za rovnakú vec : za kvalitnú a krásnu módu.

 

eckhart prehliadkaeckhart prehliadka
LÝDIA ECKHARDT 

Jej kariéru módnej návrhárky odštartoval vlastnoručne ušitý overal. V časoch, keď boli obchody prázdne šila najskôr pre seba, neskôr pre kamarátky, až prišiel konkurz do Štúdia módy Emmy Tekelyovej a úplne prvá kolekcia Safari. A odtiaľ bol už iba krôčik k splneniu si sna o vlastnom salóne. Začínala v pivnici, dnes má svoj exkluzívny módny salón na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Lýdia sa rada inšpiruje zákazníčkami. Všíma si ich, individuálne reaguje na ich potreby, trendy hľadá na uliciach, najmä tých talianskych. Môže byť hrdá na desiatky krásnych kolekcií, veľkolepé módne prehliadky, ocenenia doma i v zahraničí. Ona sama však za svoj najväčší úspech považuje skutočnosť, že jej dodnes zostali verné všetky zamestnankyne, s ktorými začínala 2. mája 1991. Dámsku módu robí 17 rokov a ako hovorí, všetky modely, ktoré uvádza na trh, nosí a skúša. Možno aj preto ju nikdy neuvidíte v teplákoch, ani doma! Jej modely nie sú iba na pozeranie. Sú najmä na nosenie. Sú krásne a nositeľné aj pre dámy, ktoré nemajú ideálne postavičky, či miery missiek. Posilnená úspechom v dámskej móde, nedávno začala navrhovať oblečenie aj pre pánov. Rovnako s obrovským úspechom.


Najslávnejšie vešiaky - Jarmila Hargašová, Veronika Husárová

 

veronika gallveronika gall prehliadka

VERONIKA GALL
Náhoda zafungovala aj v prípade Veroniky. Dnes je za ňu šťastná a tvrdí, že robí pre radosť. Ako študentku cestovného ruchu v Banskej Bystrici ju upútal inzerát v novinách o možnostiach študovať na Kunstschule v Zürichu. Módne návrhárstvo študovala zo začiatku diaľkovo, neskôr vo Švajčiarsku aj žila. V roku 1994 sa vrátila na Slovensko a usporiadala prvú módnu prehliadku. Nebolo to jednoduché. Pracovala v byte, a až keď bola na trhu tri roky, oficiálne otvorila ateliér a začala pravidelnejšie pripravovať módne prehliadky. Jej hlavnou zásadou je dbať na detaily. Ako tvrdí, tie dotvárajú celok. Inšpiráciu čerpá Veronika zo zmien. Nikdy nevydrží robiť veci rovnakým spôsobom, potrebuje, aby sa menili a robí to inštinktívne. Paradoxné však je, že na vlastnú tvorbu potrebuje samotu.


Najslávnejšie vešiaky - Adriana Kmotríková,

 

veronika hloznikova

VERONIKA HLOŽNÍKOVÁ
Veronika vyrastala v rodine, ktorá žije výtvarným umením. Starý otec Vincent je maliar, otec Peter sochár a možno preto sa Veronika rozhodla v umeleckej rodinnej tradícii pokračovať. Keďže ju od detstva bavila móda, študovala na strednej škole so zameraním umelecká krajčírka. Hneď po skončení štúdia sa jej podarilo otvoriť vlastnú dielňu, ktorú okamžite objavili jej prvé zákazníčky. Veronika sa nepovažuje len za návrhárku ale aj za psychologičku - o každej zákazníčke chce totiž vedieť čo najviac. Aké farby má rada, k akému typu módy inklinuje, či má extrovertnú povahu, alebo skôr introvertnú, či chce i reprezentovať svoju firmu, alebo potrebuje oblečenie na vystúpenie na obrazovke... Jej vzor v odievaní je francúzsky návrhár Christian Lacroix, ktorý robí veľmi zaujímavé prepletené, zložité a komplikované veci. Ona sama sa tiež nepovažuje za zástancu minimalizmu. Aj keď tvrdí, že každá dáma by mala mať vo svojom šatníku niekoľko dizajnérskych kúskov, sama najradšej nosí rifle.


Najslávnejšie vešiaky - Gaba Drobová, Zdena Studénková, Jana Hospodárová, Zuzana Belohorcová, Iveta Malachovská, Kveta Horváthová

 

lea fekete

LEA FEKETE
Keď mala Lea štrnásť rokov, uvedomila si, že nechce skončiť ako človek, ktorý pracuje osem hodín denne a má vopred danú predstavu o živote. Móde sa začala venovať v ľudovej škole umenia. Okrem keramických korálikov a ozdôb tiež rada, často a pekne batikovala šaty. Napriek umeleckému cíteniu vyštudovala Technickú univerzitu v Bratislave. Módnemu dizajnu sa profesionálne začala venovať v „revolučnom" roku 1989. Okamžite sa zaradila medzi top slovenských návrhárov. K jej prioritám pri tvorbe patrí jednoznačne krása, prirodzenosť, optimizmus, ženskosť a originalita. Konkrétny nápad v nej podnecuje materiál. V praxi to vyzerá tak, že sa vyberie napríklad do Paríža na veľtrh látok a vráti sa odtiaľ s množstvom nových nápadov. Jej tvorba módy je charakteristická jednoduchosťou štýlu a geometriou tvaru. Jej rukopisom je špecifický golier a rukáv.


Najslávnejšie vešiaky - herci vo filmoch Modré z neba a Vadí nevadí

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre