„Nech si ma zaradí každý kam chce“ - Tomáš Sloboda

Pridané: 13.12.2007 | Autor: ImroSimig | Pridal: chris

V polovici októbra sa vydal na sólovú dráhu pozoruhodným debutom svetovej kvality - albumom Sounds Like This.

TomášTomáš

Skvelé a invenciou dýchajúce pesničky, nezaťažené teritoriálnym zvukom sú príjemným prekročením hraníc domáceho rock´n´rollu. Hoci sa titulnej skladbe „Máme sa veľmi dobre" bratislavské rádiá vo svojich formátoch úspešne vyhýbajú okrem „materského" rádia FM, medvediu službu originálnemu počinu robí doposiaľ aspoň niekoľko regionálnych rádií. Bývalý spevák a gitarista skupiny Le Payaco je však rád, že sa má s kým o svoju hudbu podeliť...

Skupina Le Payaco už temer vyše roka nefunguje... je to definitívne rozhodnutie, alebo ste ju nechali tlieť v akomsi režime Stand by...

Ťažko sa dá odpovedať, lebo nikdy nehovor nikdy a sám neviem čo sa môže stať. Momentálne však máme pauzu, pretože nemáme chuť si spolu zahrať, ani tvoriť a to znamená, že kapela reálne neexistuje. Možno v budúcnosti príde nejaká chuť na niečo , no v súčasnosti, keď sa každý venuje svojim projektom, nie je vôbec dôvod zahrať si, alebo „zajamovať" nieto ešte niečo spoločne podniknúť. Ja sa chcem momentálne venovať svojim veciam a myslím, že aj ostatní, takže tak to je celé.

Čo si pocítil vydaním debutového albumu? ... kvázi „vysneného" ...

Môžem povedať, že sa mi veľmi uľavilo, no v podstate to bola príjemná zhoda okolností ... Ozval sa mi vydavateľ Jozef Stopka, ktorý to chcel so mnou skúsiť po vypočutí demonahrávok a veľmi ma to potešilo, pretože som mal veľa pesničiek, ktoré som chcel dať na dosku a tým som mal o starosť menej zaoberať sa týmito vecami. V podstate sa dá hovoriť aj o akomsi splnení sna, no nemal som na výber, pretože som muzikant a dennodenne sa zaoberám hudbou, tak je pre mňa veľmi dôležité dávať nové pesničky von a podeliť sa o ne na platni s inými ľuďmi. Je to pre mňa v podstate „samozrejmosť", aj keď je to to, čo rád robím a som rád, že sa môžem takýmto spôsobom podeliť s ľuďmi o svoje pesničky či už na platni alebo na Cd-čku.

Za ostatný rok si sa realizoval najmä ako úspešný producent platní skupín Cliché, Vetroplach a Hex .... v polovici októbra teda prišiel rad aj na teba ako majstra obuvníka ..... cítil si v prípade tejto platne v sebe nejaké tlaky?

To nie, to som si vôbec neuvedomoval a nič také tam nevzniklo. Ja som pesničky zbieral priebežne a nemal som ambíciu to vydať hneď po rozpade skupiny a prišlo to tak samo v príjemnom období a myslím, že keď človek niektoré veci nesilí a nechá ich voľne dýchať, tak si samé nájdu cestu napr. cez vydavateľa, čiže nejaké vnútorné tlaky som vôbec nepociťoval. Skôr bolo ťažšie to, že som si prvý krát produkoval vlastné pesničky a to bolo pre mňa nové a zaujímavé . Musel som sa tak trochu rozpoltiť, hoci sú to moje názory, skúsenosti, pohľady na veci či myslenie, ktoré som v ostatných rokoch prežil a nadobudol. Zároveň je to taká moja čistá výpoveď, teraz už nie ako kapela, ale ako ja. Dnes už s tým nič nespravím a som rád, že je to vonku. Som s tým spokojný ... bolo na to dosť času.

Platňa je výrazne ovplyvnená gitarovým brit-popom od 60-tych rokov až po súčasnosť ..... je to akýsi hold britkej muzike?

Toto je veľmi ťažká otázka, s ktorou sa ja špeciálne nezaoberám ... robím to ako najlepšie viem, no je pravda, že som ovplyvnený gitarovou hudbou 60-tych rokov aj modernou muzikou .... vôbec to neviem konkrétne pomenovať .... ja to vždy nazývam rock´n´roll, pretože sa tam dá zahrnúť aj trochu bluesu, trochu starého, ale naozaj starého R´n´B a zároveň aj experimentovanie. Mám rád hudbu, ktorá nemá hranice a vždy si ju budem robiť po svojom, bez toho aby som sa snažil niekam zaradiť. Nech si ma každý zaradí kam chce ...

....povedzme si otvorene ... prvý singel „Máme sa veľmi dobre" zaváňa skrz citarový nápev v úvode Georgom Harrisonom ... Aký je tvoj vzťah k tejto zosnulej legende?

Môj vzťah k Georgovi Harrisonovi je dlhodobí. Bola to veľká osobnosť rock´n´rollovej scény nielen 60-tych, ale aj 70 a 80-tych rokov, ktorá bola pre mňa jednou z veľkých inšpirácií, nielen kvôli tomu, že ako jeden z prvých muzikantov osadil do rock´n´rollovej hudby indické nástroje a prvky, ale mám rád jeho hudbu. Na druhej strane nie je pre mňa vyslovene vzorom, no keď to takto pôsobí ja som len rád, pretože Harrison robil dobré veci. Pár vecí sa mu naozaj veľmi vydarilo.

Ako ťa v príprave tejto platne ovplyvnila práca na autorských hudobných reláciách pre rádio FM?

Za posledné dva roky sa dá povedať, že ma to veľmi ovplyvnilo, pretože som prichádzal dennodenne do styku s novou hudbou, ktorú som sa snažil prezentovať vo svojej relácii a potreboval som to množstvo nejakým spôsobom stráviť, hoci som to robil veľmi rád. Nakoniec som s tým však musel skončiť pokiaľ som sa chcel venovať svojej hudbe a pesničkovej tvorbe, pretože už bolo toho na mňa veľmi veľa a nedokázal som prijímať nové kvantá hudby, ale ten vplyv tam bol obrovský a musel si to nejako v sebe upratať, pokiaľ som sa chcel pohnúť z miesta. Určite to však urobilo svoje, pretože za tie dva roky so som počul toľko muziky, ktorú som predtým nepočul, alebo trávil len podľa chuti a som hrozne vďačný za to, že som túto príležitosť mal. To by som poradil každému jednému muzikantovi aby si to vyskúšal pretože to boli hodiny a hodiny inšpirujúcej hudby ...

Je vydanie albumu na vinylovej platni poctou tradícii klasického počúvania hudby?

Vinylová platňa má proste najlepší zvuk a to je prosto tak. Najradšej počúvam nové albumy, ktoré vychádzajú aj na „vinyloch", veľké skupiny stále vychádzajú na „vinyloch" a veľmi rád si to doma púšťam z platní. Takisto som fanúšikom a zberateľom starých dosiek bez digitálneho remastru a naozaj si potrpím na dobrý zvuk, aby som si to mohol vychutnať. To je práve vinylová platňa.

Názov albumu zahŕňa v sebe aj názov tvojej koncertnej skupiny .... ako bude vyzerať platňa v živej podobe? ...

Skupinu tvoria ... budem konkrétny .... je to Peter Dudák zo skupiny Hex, Kubo zo skupiny Para, Martin Andras zo skupiny Kukuspit a Teo Heriban, bývalý perkusionista skupiny Le Payaco, ktorý teraz hrá u mňa na bicie. ... Sú to všetko ľudia, ktorých poznám dlhé roky a mám s nimi veľa spoločného, nielen po muzikantskej stránke, ale aj ako normálna chalanská partia, ktorá sa spolu nestretáva len v skúšobni a osobne sa budem snažiť preniesť to, čo je na doske aj na pódium, pretože si myslím, že toto sú ľudia, s ktorými sa to celé dá poňať veľmi zaujímavo a veľmi sa na to teším.

Napriek tomu, že si s výsledkom spokojný, čo si osobne najviac ceníš z prác, alebo nahrávania na tejto platne ...

Ja som veľmi rád, že mi pri nahrávaní nepomohli len kamaráti a muzikanti, ktorí so mnou nahrávali dosku, ale aj veľa ľudí, ktorých som predtým nepoznal napr. Lucia Cvengrošová, ktorá mi požičala staré „Ludwigi" (bicie), pretože som mal predstavu nahrávať na najlepších nástrojoch aké kedy boli vôbec vyrobené, takže sa mi ich podarilo zozbierať a bolo to veľmi dôležité, pretože to je vlastne prazáklad celého zvuku mať dobré nástroje od bicích cez gitary a aparáty, takže to bol veľmi príjemný pocit .... no príjemné bolo aj to, že som sa po dlhšej dobe veľmi dobre zabavil pri nahrávaní a zahral si naživo, pretože doska bola nahrávaná live celou kapelou, takže som si to celé užil. Na to, že sme ju nahrali za tri a pol dňa je to celkom slušný výkon (smiech)

Je pre teba platňa „Sounds Like This" odrazovým mostíkom, alebo výzvou do nových hudobných polôh ... keďže brit-pop už získal u teba uznanie ...

Ale ja si myslím, že hej. V podstate, keď som robil ešte s chalanmi (Le Payaco) na iných pesničkách, tak som sa vždy tešil na to čo príde potom .... a nechám sa aj teraz prekvapiť, čo to so mnou spraví a aké veci ešte dokážem dať zo seba von. Nové pesničky, ktoré teraz robím sú iné a ja budem len rád, pokiaľ budem mať nato robiť nové pesničky, čo je v podstate pre mňa najdôležitejšie, ale aké budú to si v tejto chvíli netrúfnem predpovedať.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre

user avatar
miri666 | 15.12.2007 08:05:34 Reagovať
ImroSimig - uč sa gramatiku /ludwigi, dlhodobí, doska,/ inak moze byt