Vážna hudba zase magnetom @ Bažant Pohoda

Pridané: 29.04.2009 | Pridal: chris

Po ostatných dvoch ročníkoch festivalu Bažant Pohoda si už len máloktorý návštevník dokáže predstaviť jeho program bez zastúpenia vážnej hudby. Sobotné poludnie na hlavnom Bažant stage patrí už tradične Orchestru Slovenského národného divadla,.ktorého koncerty sú dôkazom, že vážna hudba môže byť magnetom aj pre mladšiu generáciu. V roku 2007 zanôtili jeho sólisti nadšenému publiku výber z najznámejších árií, vlani doprevádzali kráľovský zbor Royal Choral Society z Londýna, ktorý ulahodil nielen legendárnym Zborom židov od Giuseppe Verdiho, ale najmä čarovnou slovenčinou v hymnickej Aká si mi krásna, ty rodná zem moja.

ViolaViola

Sedemdesiatčlenné londýnske teleso sa na trenčianskom letisku predstaví aj tento rok, keď vystúpi na záver štvrtkového warm upu hneď po strhujúcej tanečnej zábave zoskupenia Basement Jaxx. "Keď sme ich oslovili s možnosťou opäť vystupovať v Trenčíne, neváhali ani chvíľku. Veľmi sa tešia," hovorí Jana Polnischová, nová členka organizačného štábu festivalu Bažant Pohoda 2009. Jana vlani ešte ako jediná Slovenka s Royal Choral Society vystupovala a dobre si spomína nielen na búrlivé ovácie publika, ale rovnako nadšené komentáre jej umeleckých kolegov: "Boli úplne nadšení, šokoval ich záujem takého mladého publika. Keď videli tú úžasnú odozvu, boli dojatí."

Londýnčania si tento rok zaspievajú spoločne so Zborom sv. Cecílie pri dóme sv. Alžbety v Košiciach a počas hodinového vystúpenia predvedú fantastické Nešpory od Sergeja Rachmaninova. Anglický dirigent Richard Cooke pricestuje na Slovensko v predstihu, aby si s košickým súborom naštudoval jeho poňatie tohto náročného diela. "Je to naozaj náročné, ale obidva zbory berú svoje spoločné vystúpenie ako veľkú výzvu," dodáva Jana Polnischová.

Po štvrtkovom zahrievacom kole symbolicky odštartuje riadny program festivalu dvadsaťpäťčlenný súbor Percujove zo Španielska, ktorý svojim nezabudnuteľným ranným vítaním slnka ukončil Bažant Pohodu 2008. Orchester z Valencie, ktorého členmi sú výlučne študenti tamojšieho konzervatória, má pripravený krásny výber slávnych skladieb v ešte krajších aranžmánoch, počínajúc Chačaturjanovým Šabľovým tancom cez Montiho Čardáš až po filmové klasiky od Bernsteina, Vangelisa či Morriconeho. A to všetko na všelijakých druhoch bicích nástrojov, perkusiách, marimbách, xylofónoch, vybrafónoch či lýrach.

Sobotňajší program na hudobných podiach bude opäť otvárať Orchester Slovenského národného divadla, ktorý si už pomaly začína zvykať na obrovský záujem tisícov divákov a fakt, že sa vďaka nemu chtiac - nechtiac stáva jedným z headlinerov festivalu.

Tentoraz privíta v Trenčíne kolegov z Orchestra Maďarskej štátnej opery. "Veľmi sa teším na súzvuk prvých operných scén oboch krajín. Rovnako sa tešia aj obidve telesá, bude to koncert bez predsudkov, s radosťou a vzájomným rešpektom," hovorí šéf organizátorov Michal Kaščák a netají sa tým, že výber hostí od našich južných susedov nebol náhodný. "Je mi ľúto, keď vidím, ako to, čo by sme mali oceňovať ako utešenú pestrosť Strednej Európy posúvajú politici do úplne inej, nebezpečnej roviny."

Orchestre SND aj MŠO zahrajú výber z Uhorských tancov od Johannesa Brahmsa a Slovanských tancov Antonína Dvořáka, nemali by chýbať ani skladby Svetozára Stračinu či Zoltána Kodályho. Kompletný program ešte obidva súbory dolaďujú, nechajme sa prekvapiť.

Zaujímavé prelínanie poprockovej scény a vážnej hudby uvidíme v nádhernom drevenom šapitó Garnier Magic Mirror, kde sa okrem ďalšieho programu predstaví známa česká kapela Tata Bojs s americkým triom sestier Ahnových, pochádzajúcich z Kórey. Huslistka Angella, violončelistka Maria a klavíristka Lucia sú nielen skvelé a rešpektované muzikantky, ale aj krásne ženy, takže si prídu na svoje nielen sluchové, ale aj zrakové vnemy. Mimochodom, spoločný projekt Tata Bojs a Ahn Tria bol v Čechách ocenený nielen poslucháčmi, ale aj kritikou, o ich živých vystúpeniach sa hovorí len v superlatívoch.

S bohatou ponukou vážnej hudby príde aj naše partnerské rádio na svojom Rádio Devín/Rádio FM stage. V piatok sa môžu diváci tešiť najskôr na kombináciu hoboja, klarinetu a fagotu v podaní Žilinského dychového tria, ktorého repertoár tvoria skladby od baroka až po súčasnú svetovú a slovenskú tvorbu. Lákavým bude aj vystúpenie sopránistky Jany Pastorkovej, ktorú bude doprevádzať Denisa Benčová na už nie veľmi často videnom nástroji - lutne.

Na svoje si prídu aj fanúšikovia klasickej gitary, z domácej scény zahrá dámske duo Terra Musica, od našich severných susedov z Poľska príde zase pánske Duo Guitarinet, ktoré má na svojom konte množstvo ocenení.
Priaznivci experimentálnej súčasnej vážnej hudby sa môžu tešiť na sobotňajší program skladateľa Rudolfa Pepuchu, ktorý si privedie aj zaujímavých hostí. Pepucha, ročník 1975, sa vo svojej tvorbe zameriava na elektroakustickú inštrumentálnu hudbu a experimentálnu hudobnú drámu, komponuje aj scénickú hudbu.

Divákov, ale tiež organizátorov čaká aj prekvapenie, ktoré si chystá mladý slovenský skladateľ Slávo Solovic. Špeciálne pre Bažant Pohodu 2009 zostaví kvarteto a skomponuje nielen nové skladby, ale nemali by chýbať ani úpravy známych hitov, napríklad od Fatboya Slima. "Netušíme, čo to bude, ale tešíme sa, že to bude," dodáva Michal Kaščák

Podrobné aktualizované informácie o festivale nájdete na www.pohodafestival.sk.

Mário Gešvantner
PR manager
agentúra Pohoda

 

Vážna hudba na Metoo... tu

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre