ZAJTRA SA ZAČÍNA BAŽANT POHODA

Pridané: 15.07.2009 | Autor: AgenturaPohoda | Pridal: chris

Trinásty ročník multikultúrneho festival Bažant Pohoda je predo dvermi. Už vo štvrtok 16. júla 2009 sa o 16.30 otvoria brány areálu na trenčianskom letisku, ktoré sa na tri dni premení na základňu hudby, divadla, litetarúry a ďalších druhov umenia. “A predovšetkým slobody,” hovorí organizátor Michal Kaščák.

PhodaPhoda

Tím Agentúry Pohoda je v ostatných dňoch v nesmiernom pracovnom nasadení. O stavbu a chod festivalu sa stará vyše 700 ľudí, od brigádnikov, cez ochranku, zdravotníkov až po zvukárov a sprievodcov zahraničných interpretov. “Je to stres, ale ten z druhu príjemných. Máme však šťastie na ľudí, ktorí celý festival pripravujú, takže napätie, ktoré cítime, je fajn. Je to očakávanie, že zažijeme niečo silné a krásne, že všetci ľudia sa budú počas troch dní cítiť slobodne, radostne a všetci sa vrátia domov zdraví a plní zážitkov.”

Festivalový program bude prebiehať na ôsmych pódiách, ďalšie sprievodné vystúpenia sú naplánované na ďalších piatich scénach. Z line-upu si môže vybrať skutočne každý, najväčší záujem je, samozrejme, o koncerty, medzi najočakávanejšie vystúpenia možno zaradiť koncerty starej mamy punku Patti Smith, oceňovanej škótskej britpopovej stálice Travis, návrat triphopového dua Lamb či predstaviteľov nastupujúcej muzikantskej generácie The Ting Tings alebo Klaxons. Zo scény world music pride absolútna špička Orchestra Baobab zo Senegalu alebo španielske zoskupenie Ojos de Brujo, nebudú chýbať ani držitelia Grammy za celoživotný prínos gospelovej hudbe The Blind Boys of Alabama. Najväčšou hviezdou tanečnej scény bude francúzska techno ikona Laurent Garnier. Domácu hudbu bude zastupovať Richard Müller, o ktorého ostatných koncertoch idú skvelé chýry, miláčikovia pohodovského publika Para či množstvo talentovaných skupín na čele s Diegom, You Coco alebo Punk Funk Genius.

Nebude chýbať divadlo, napríklad slovenské GUnaGU či české Na tahu, literárne čítačky a krsty nových slovenských kníh, freestylový súboj Slam poetry, výtvarné, tvorivé, ale aj technologické workshopy či detský kútik, ktorý organizátori pre veľký záuejm rodičov s ich ratolesťami posilnili o druhé pódium.

Hustota premávky v okolí trenčianskeho letiska sa za posledné dni zvýšila, do festivalového areálu prúdia desiatky kamiónov, nákladných vozidiel aj dodáviek, dovážajú materiál, atrakcie, zásobujú stánky. “Hrubé stavby budú postavené v stredu v noci, vo štvrtok sa bude ešte dolaďovať celý areál. Od obeda už bude zákaz pohybu automobilov po areáli a o pol piatej otvoríme kompletné dejisko festivalu a dnu pustíme návštevníkov,” vysvetľuje šéfka produkcie Katarína Kintlerová. Väčšina pódií stojí už v tejto chvíli, na záver príprav sa bude inštalovať aj technika – svetlá, ozvučenie či osem veľkoplošných obrazoviek. “Je to zaujímavý systém, keď na stavbe jedného pódia kooperujú ľudia z viacerých firiem,” dodáva Katarína.

Náročné noci majú za sebou aj zásobovači, do všetkých občerstvovacích zariadení bolo rozdistribuovaných sedem kamiónov piva, ďalšie s Kofolou a inými nealkoholickými nápojmi, svoje zázemie si budujú neziskové organizácie, stavia sa športovo-adrenalínový park.

Ako prvý z umelcov dorazil na Slovensko Richard Cook, dirigent londýnskeho zboru Royal Choral Society, ktorý vo štvrtok zaspieva spoločne s košickým Zborom sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety na hlavnom Bažant stagei impozantné Nešpory od Sergeja Rachmaninova. Richard priletel do Popradu, odkiaľ sa presunul do Košíc, kde skúša s miestnym zborom. Ohlasy východniarov na dirigenta z Ostrovov sú viac než pozitívne.

Všetci z organizačného tímu veria, že rovnako pozitívne budú ohlasy aj po skončení Bažant Pohody 2009. “Robíme preto všetko, ľudia a ich spokojnosť sú pre nás najdôležitejší,” dodáva Michal Kaščák.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre