Frak? ...sci–fi!

Pridané: 01.02.2014 | Autor: Mika | Pridal: Medo

Počas plesovej sezóny naše krajšie polovičky súťažia, ktorá z nich bude mať najdrahšiu róbu, najdramatickejší účes a koľko hodín dokázali stráviť v módnych, kaderníckych a kozmetických salónoch. Väčšina pánov prípravu na ples zvláda do 5-tich minút. Potom to ale aj tak vyzerá! Prosím vás, už konečne zabudnite na ten oblek, v ktorom posledných 10 rokov navštevujete všetky rodinné oslavy, divadlo alebo vianočné večierky v práci!

 

FrakFrak

Väčšina organizátorov plesov, bálov a recepcií nás našťastie považuje za módnych analfabetov a preto v ľavom dolnom rohu pozvánky uvádzajú aké oblečenie je vhodné. Takáto informácia je záväzná, takže máte niekoľko možností: 1. predpísaný odev si oblečiete, 2. ak ho nemáte, máte smolu a zostanete doma, 3. oblečiete si niečo iné a smolu máte vlastne tiež, pretože budete na smiech.

 

Aj keď nájdete na pozvánke informáciu o oblečení, ešte nemáte vyhrané! Alebo rozumiete pojmom ako casual, black tie alebo white tie? Komplikované? Bude horšie!

 

V žiadnom prípade tieto pokyny doslovne neprekladajte! „Tie" totiž neznamená kravata. Pred pár rokmi, keď sa na Slovensku noblesné plesy ešte len rozbiehali, rozposlali organizátori pozvánky, na ktorých sa objavili slovíčka „black tie". Komplet všetci prišli s čiernou kravatou na krku. Čo je smutné, aj organizátori, ktorí sa v spoločenskej etikete nevyznali a „black tie" na pozvánku napísali len preto, lebo to tak už niekde videli.

 

Pokyn Black tie v skutočnosti od pánov vyžaduje smoking. Smoking identifikujete podľa toho, že sako má lesklé chlopne, nohavice s jedným lesklým lampasom a nosí sa výhradne po 19. hodine. Doplniť ho môžete čiernou vestou s okrúhlym výstrihom. Nevyhnutne však k nemu patrí biela košeľa so stojačikovým golierom a čierny motýlik. Smokingové sako nemusí byť nevyhnutne čierne. Inú farbu si ale môžete dať len v prípade ak hráte v tanečnom orchestri na zaoceánskom parníku. Pôvodne sa smokingové sako používalo v Anglicku na prezlečenie, keď si páni išli zafajčiť do vedľajšej miestnosti /to smoke - fajčiť/. Pred návratom k stolu sa prezliekli späť do fraku, aby neobťažovali dámy cigarovým zápachom.

 

Ak sa vám do rúk dostane pozvánka na ktorej nájdete napísané White tie, okamžite si začnite zháňať frak. To je také to sako v ktorom páni pripomínajú lastovičky. Frak je najelegantnejší pánsky večerný odev a jeho súčasťou je okrem saka s predĺženou zadnou časťou aj biela vesta, čierne nohavice s dvoma lesklými lampasmi a biely motýlik. Ak by ste si dali čierny, nečudujte sa, že ostatný pozvaní hostia si budú u vás objednávať drinky. Čierny motýlik je totiž vyhradený pre čašníkov! Navyše motýlik by mal byť uviazaný ručne. Tipujem, že na Slovensku to zvládne maximálne 10 mužov. A to som možno prestrelil!

 

Svoje obľúbené sako alebo oblek môžete vyvetrať na akciách, kde sa vyžaduje oblečenie Casual alebo Informal. Oblek by mal byť tmavý so svetlou košeľou a ladiacou kravatou. Nikdy si ju v spoločnosti nepovoľujte a nerozopínajte gombíček na golieri košele. To si môže dovoliť maximálne nejaký svojský pán na dedinskej svadbe, ktorý mal naposledy košeľu oblečenú pred pätnástimi rokmi a odvtedy trošku nabral na váhe.

 

Ešte jedna malá zaujímavosť. Niektorých z nás vzrušujú ženské podväzky natoľko, že sú ochotní ich aj nosiť. Aj súčasťou pánskeho spoločenského oblečenia sú podväzky. Samozrejme ale nie tie ženské čipkované ale špeciálne, ktorých úlohou je na lýtku držať ponožku tak aby sediacemu mužovi nevykukovala z pod nohavíc chlpatá noha!

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre