Óčko udeľovalo hudobné ceny

Pridané: 04.02.2008 | Autor: EvaBacigalova | Pridal: chris

Za 15 rokov od rozdelenia Československa  sme napriek veľmi nevýhodnej východiskovej pozícii našich českých kolegov a bratov v mnohom dobehli, ba dokonca aj predbehli.
foto: idnes.czfoto: idnes.cz
Zostaňme samozrejme na poli hudobnom – slovenská hudba sa ukazuje často ako životaschopnejšia, odvážnejšia, pôvodnejšia a mladšia.  Dôkazom toho je záujem o ňu napríklad aj v Čechách, kde naplno funguje Jana Kirschner, ošiaľ vyvolávajú No Name, Katka Knechtová s Pehou, či najnovšie aj skupina Horkýže Slíže.

V jednej veci však rozhodne majú Česi obrovský náskok, už viac ako päť rokov u nich funguje regulárna hudobná televízna stanica Óčko. Tá si dokázala vybudovať povesť televízie  veľmi pružnej, modernej a experimentátorskej, podporujúcej hlavne novú pôvodnú českú a slovenskú tvorbu. O jej závideniahodnom renomé /závidieť môže hlavne zúfalý slovenský Music Box/ svedčí aj fakt, že každoročne udeľuje vlastné hudobné ceny. V tomto roku sa ceremoniál pre obrovský záujem dokonca presunul z pražskej Lucerny do T-mobile Arény s kapacitou viac ako 10 tisíc ľudí.

Do plného počtu ich veľa nechýbalo. A pritom vedeli, že neuvidia ani Helenu Vondráčkovú, ani Olympic a z najväčšou pravdepodobnosťou ani doživotného zlatého Slávika.  Ako sa napokon ukázalo, lákadlom nebolo ani vystúpenie skupiny Elán. Fanúšikovia Óčka sa prišli pozrieť na skutočnú mladú krv.

Ku cti im slúži, že očividne pre nich bol prioritou číslo jeden takmer štvorhodinový maratón naživo hrajúcich skupín, nie dvaja mladí moderátori Óčka, ktorí usmerňovali odovzdávanie cien v jednotlivých kategóriách. Češka Tereza Tobiášová a Slovák Andrej Polák totiž pôsobili dojmom, že sa práve na pódiu prvýkrát stretli. Skákali do reči hosťom aj sebe navzájom a očividne nemali koncepciu kto má kedy čo povedať, takže skĺzli do najobyčajnejšieho komentátorského klišé, porovnateľného možno akurát tak s výkonmi nového člena Rady STV v audiotexových hrách televízie Music Box.  Sympatickú snahu vytvoriť dojem česko-slovenského vysielania ničil práve slovenský zástupca v moderátorskej dvojici šokujúcimi bohemizmami typu „tak to vypadá“, „cenu predá“, „neuhlídali sme si to“ a nechýbal ani skvost hodný Dary Rolins  v Superstar „máš svoje charizma“.  Rola Andeja Poláka sa našťastie zredukovala hlavne na to, že oceneným oznamoval, že na poďakovanie majú 15 sekúnd.

Slovenskooooo!

Ako prví využili svojich 15 sekúnd slávy Horkýže Slíže, ktorí zvíťazili v kategórii Najlepší zahraničný klip  s videom k pesničke Bernardín. V prvej štvorke figurovala ešte aj skupina Komajota a Ráno v novinách, ďalšou konkurenciou však bola Pink a Dear Mr. President a Avril Lavigne a Girlfriend.  V tejto konštelácii je víťazstvo Slížov veľmi príjemným prekvapením, aj keď svoju rolu pri rozhodovaní divákov Óčka komu poslať hlas určite zohral aj fakt, že v klipe účinkujú známi českí muzikanti zo skupín Divokej Bill, Wohnout, Vypsaná fixa  a spevák Xavier Baumaxa.
Rozkokošená moderátorka uviedla nasledujúce živé vystúpenie Slížov myšlienkou, že sa teší ako „se zas Peterovi zamlží brýle“. Asi myslela toho pána, ktorého zvyšok muzikantskej branže pozná výlučne pod menom Kuko. Chalani zahrali Silný refrén a v Čechách veľmi populárneho Bernardína. Slečna moderátorka však asi dodnes nepostrehla, že je to paródia na skupinu Rammstein, pretože Slíže odprevádzali do zákulisia jej slová, že „to byl důkaz, že Slovensko si umí udělat legraci samé ze sebe.“

Vondráčková, Landa a Chinaski

Najlepším domácim hudobným klipom sa stala Malá mořská víla od Anety Langerovej, Najlepšou zahraničnou speváčkou Avril Lavigne a zahraničným spevákom Mika, zahraničnou skupinou My Chemical Romance.  Tí vyhrali aj žánrovú kategóriu rock and hard and heavy a podľa nadšených reakcií ľudí v sále bolo jasné, že výsledky odrážajú ich skutočnú popularitu v Čechách.  V kategórii hip hop a r+b zvíťazila Rihanna, v kategórii pop a dance skupina US 5. Keď cenu preberal zástupca ich vydavateľstva Universal Tomáš Filip, prisľúbil, že ich čoskoro do Čiech privezie aj naživo.

Ostrá konkurencia bola v kategórii Objav roka. Diváci televízie do nej nominovali až šesť nových českých talentov, zvíťazila napokon skupina Airfare. Nielen ona, ale aj mnohé ďalšie kapely, dvojice, či iné zoskupenia, dokonale ťažia z výhod Prahy ako mesta, kde žijú tisíce cudzincov. Veď Američania, či Angličania udomácnení v Čechách hrajú alebo spievajú napríklad aj v  Le Monde, či  Monkey Business.

Najsledovanejšie kategórie boli samozrejme kategórie Najlepší domáci spevák, speváčka a skupina. Že skupinou roka sa stali Chinaski sa vedelo už pár dní vopred. Skupina sa totiž v čase konania ceremoniálu nachádzala v Anglicku, a tak cenu oficiálne prevzala už pred odchodom do cudziny.  Keď Jiří Korn otvoril obálku s víťazkou v kategórii Speváčka roka  a prečítal meno Lucie Vondráčkovej, sálou opäť prešla vlna nadšených výkrikov a spokojného potlesku.  Zdá sa, že nám v súvislosti s touto slečnou na Slovensku asi niečo ušlo. U nás je jej meno stále synonymom veľmi priemerných, neškodných popových pesničiek pre teenagerky a pokračovateľky línie Vondráčkovského rodu, no asi sme nepostrehli, že odvtedy ubehlo už viac ako desať rokov. Aktuálna tvorba „mladej“ Vondráčkovej je na Slovensku úplne neznáma,  no po tom, čo som videla nadšené reakcie jej fanúšikov na cenách Óčka, asi si nejaký jej album zoženiem. Napriek subjektívnej, a teda ničím nepodložiteľnej predpojatosti k menu Vondráčková. Alebo práve preto...

Najpopulárnejším českým spevákom za rok 2007 sa stal Daniel Landa. V jeho prípade sa dá pokojne hovoriť o predpojatosti aj v jeho rodných Čechách.  Polovica sály výskala od radosti, ozval sa však aj výrazný piskot a ktosi za mojím chrbtom si povzdychol „ty vole, jedu sem dvacet kiláků kvůli nějakýmu náckovi“. Landa polarizuje fanúšikov a zrejme to robí rád. Veď aj pri preberaní ceny avizoval svoje blížiace sa turné a pozval naň aj tých, ktorí ho nemusia. „Mnohí hovorili, že som vždy provokoval. Som zvedavý, čo povedia tento rok,“ oznámil v priamom televíznom prenose. Asi sa opäť treba pripraviť na nejaké nové, kontroverzné prekvapenie.

Čo nevyšlo

Odovzdávanie ceny Andreou Verešovou – nádherná slovenská modelka si môže už pár mesiacov po pôrode dovoliť ukázať nohy od vrchu až dole. Suknička sa jej začínala dramaticky vysoko, takže málokto sa sústredil na to, čo hovorila. Chvalabohu. Mikrofón totiž využila na to, aby spravila otvorenú reklamu akejsi odevnej firme, ktorá ju angažovala ako svoju tvár. Nešťastní moderátori jej stihli akurát tak kŕčovite poďakovať, že asi robia zadarmo – za neustráženú reklamu tohto typu sa dávajú vo všetkých médiách vysoké pokuty.

Neúčasť skupiny Wanastowi Vjecy – na ceremoniáli vystúpila výborná skupina Gaia Messiah, temperamentní Gipsy.cz,  ležérna Vypsaná fixa, talentovaná skupina Toxique,  sugestívni Support Lesbiens a nechýbala ani česká rocková klasika – Petr Kolář. Pre chorobu však museli svoju účasť zrušiť  Wanastowi Vjecy. Produkcia im síce navrhla vystúpiť na playback, to však skupina odmietla. Na cenách Óčka totiž všetci hrali naživo.


Finále s Elánom – slovenská legenda vystúpila v úplnom závere podujatia. Ťažko povedať, či to mal na svedomí predchádzajúci  štvorhodinový hudobný maratón, pokročilá nočná doba, zima v sále, či výber pomalých a menej známych skladieb, no návštevníci sa počas vystúpenia Elánu začali rozchádzať spôsobom viditeľným voľným okom.  Bolo by zaujímavé vedieť aký honorár si Elán za účinkovanie na takomto podujatí vypýtal.  „Zlatý klinec programu“ by mal predsa vyvolať tie najsilnejšie emócie, no z vystúpenia Elánu museli aj organizátori minimálne zostať  v rozpakoch.
Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre

user avatar
chris | 04.02.2008 12:35:50 Reagovať
hodte ocko na link: http://www.metoo.sk/tvstream/play/19
user avatar
chris | 04.02.2008 12:31:37 Reagovať
... je to skor smutne, ale smejme sa, nic ine nam v tomto pripade neostane :-) do nasledujucich volieb...
Medo | 05.02.2008 07:43:01 Reagovať
...co este portva
Medo | 04.02.2008 09:25:41 Reagovať
s clenom Rady STV ma pobavilo... :))))))))))))