Žbirka chce k svojim dnešným narodeninám Beatles remasters

Pridané: 21.10.2009 | Autor: TASR | Pridal: chris

Miro Žbirka, slovenský Paul Mc Cartney, sa dožíva dnes 57 rokov. „Oslávime to doma s rodinou, viem si predstaviť aj darček, dosť by som sa čudoval, keby som nedostal na narodeniny komplet Beatles remasters, bol by som veľmi prekvapený, keby tam bolo čosi iné," povedal v rozhovore pre TASR.

foto: www.zbirka.czfoto: www.zbirka.cz

Tento večne mladý spevák, skladateľ a gitarista si k narodeninám dáva darček aj v podobe nového štúdiového albumu Empatia. „Je to čosi, čo mi dlhé roky chodí po rozume, myslím, že veľa vecí by sa na svete nestalo, keby myšlienka vcítiť sa do druhého človeka bola rozšírenejšia a stala by sa akousi samozrejmosťou. Inými slovami by som povedal, nerob iným to, čo nechceš, aby robili ľudia tebe, empatia sa tomu dosť podobá. A objavila sa skladba, ku ktorej som nemal text, mal som iba melódiu, pri ktorej som si povedal, teraz môžeš zaspievať do úvodu empatia. Tak vznikol aj názov albumu," uviedol Žbirka.

Na albume je 14 piesní vrátane titulnej Empatia aj prvého singla Tento song, ktorý už v rádiách rotuje. Hudbu k väčšine z nich si Žbirka zložil sám, autorom dvoch piesní je bývalý kolega zo skupiny Modus Janko Lehotský, jednu skladbu si Miro vybral z repertoáru jeho obľúbenej skupiny The Kinks. Žbirka sám polovicu piesní aj otextoval. Ďalšie texty napísal jeho dlhoročný spolupracovník Kamil Peteraj, Miro naspieval aj text tragicky zosnulého slovenského básnika Joža Urbana, ktorý kedysi svoje prvé texty písal práve pre neho.

Už viac ako 30 rokov patrí Meky medzi špičkových interpretov. „Ubehlo to," komentuje Žbirka. Všetky spomienky má spojené s albumami, ktoré vydával. „V každej dekáde sa niečo dialo, Modus, spolupráca s Lacom Lučeničom, dôležitý bol Modrý album, tam som sa zoznámil s novými ľuďmi, s ktorými točím dodnes, vtedy sme objavili aj speváčku Marthu," dodal Miro.

Miro Žbirka, spevák, skladateľ, gitarista, textár, prípadne aj klavirista, člen skupiny Modus, od roku 1981 protagonista Limitu, prvý slovenský Zlatý slávik za rok 1982, ctiteľ hudby aj myšlienok Johnna Lennona, vtipnosti a múdrostí Jaroslava Haška, je pravdepodobne aj najscestovanejší slovenský rocker. Miro mal pätnásť rokov, keď začínal v roku 1967 ako spevák v skupine Modus Club. „Prijímal ma o rok starší Jano Baláž s tým, či viem zahrať niečo od Beatles, tak som to na neho vybalil," spomína Meky na svoje úplné začiatky. V roku 1973 nastúpil do orchestra Vlada Hronca, ktorý o rok zamenil za orchester Gustáva Offermanna. V roku 1976 spolu s Jankom Lehotským obnovili Modus a počas dvoch rokov získali mnohé úspechy. V roku 1980 si Miro Žbirka zahral aj zaspieval spolu s Marikou Gombitovou v televíznom muzikáli Neberte nám princeznú. V závere roku 1980 založili s Lacom Lučeničom skupinu Limit.

Za rok 1982 sa stal Československým Zlatým slávikom. „Priznám sa, že keď mi niekto povie slávik, tak si vždy spomeniem na túto udalosť, nečakal som, že budem prvý, jednak vždy bol prvý Karel Gott, dovtedy nebol nikto zlatým slávikom zo Slovenska, a preto to spôsobilo šok všetkým vrátane mňa," zaspomínal Meky. O ceny sa mu stará syn David, ktorý opatruje aj troch slovenských Zlatých slávikov za roky 2002, 2004 a 2005. Na svojom konte má dnes viac ako dve desiatky vydaných štúdiových albumov a kompilácií doma aj v zahraničí. Album Empatia je nový štúdiový album po štyroch rokoch, predchádzajúci Dúhy vyšiel v októbri 2005.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre

user avatar
cmorik | 21.10.2009 15:26:46 Reagovať
http://www.mmboxx.sk/images/640x480/593-zbirka.jpg