Rammstein – Liebe Ist Für Alle Da alebo aj tak sa dá chápať láska

Pridané: 27.10.2009 | Autor: JakubSlovak | Pridal: chris

Brutálny nárez.... To bolo prvé, čo ma po prvom vypočutí albumu napadlo. Nikto totiž nevedel, s čím Rammstein prídu tentokrát. Všetko sa tajilo do poslednej chvíle. Ale už singel „Pussy" promovaný prostredníctvom pornostránky na internete bol predzvesťou, že o mačiatkach to nebude. Rammstein zase raz novinkou potvrdili, že stále očividne nechcú patriť medzi tuctový mainstream obmieľaný v komerčných rádiách, a predsa sa vyškierajú z titulných strán prevažnej väčšiny hudobných časopisov. Sprievodca albumom pretkaným láskou v rôznych, často zvrhlých podobách, môže začať.

RmstRmst

Na úvod sa na nič netušiaceho poslucháča vyrúti prvá „Rammlied", ktorá najprv akoby introm pripomínala staršiu „Mein Herz Brennt", čo však v sekunde zmenia tóny hutných gitár a Tillov burácajúci hlas slabikujúci slovo Rammstein. Nasledovná „Ich Tu Dir Weh" rozdrví každého, kto by pochyboval, či aj po troch rokoch ide o starý- dobrý Rammstein. Perfektné bicie doplnené neodmysliteľnými gitarami, dramatický nádych celého songu a široké spektrum vokálnych polôh z tohto kúsku tvoria vrchol albumu. Zaujímavo vyznieva aj takmer až synth-popová „Haifisch" (po našom žralok), evokujúca trošku staršie fláky z albumu „Sehnsucht". Na správnu koľaj sa už vráti „Waidmanns Heil" s úvodným zvukom lesného rohu a až bojovým pokrikom v refréne „Die Kreatur muss sterben...". Rovnako je na tom tiež tajomná „B********", kde slovo, ktoré počujete v refréne je čistým výplodom fantázie Rammstein a vôbec v nemčine neexistuje. Svoje, zatiaľ neškodné, romantické čaro nesie „Frühling in Paris", decentne vystupňovaný song, kedy si Till neodpustil aj pár, veľmi nemecky znejúcich, slov vo francúzštine. Dojem romantiky sa ale v okamihu rozplynie spustením „Wiener Blut". Ak sa vám zdal „Mein Teil", týkajúci sa kanibalizmu, zvrhlý, „Wiener Blut" je jeho desaťnásobok. Temným démonickým šepotom začínajúca skladba rozoberá kauzu Fritzl. Ak nerozumiete po nemecky, buďte radi. Našťastie to zachraňuje vtipná až parodická „Pussy", ktorú netreba osobitne predstavovať. Od titulnej skladby „Liebe Ist Für Alle Da" som však čakal viac ako len čistú heavymetalovú údernosť a priamočiarosť. V závere nakoniec Rammstein pozdvihne latku opäť vyššie sugestívnym songom „Mehr" s prechodmi od pomalších pasáží do masívneho refrénu žiadajúceho stále viac a viac. Čo mi však do albumu nesadne je hlavne posledná, pomalá „Roter Sand", ktorá rozhodne nie je skladbou, ktorú by sa núkalo zopakovať v prehrávači viackrát.

Rammstein teda dôstojne kraľujú naďalej. Možno síce preto, že sú vo svojom štýle jedineční a ťažko napodobiteľní, ale nenapadá ma nikto, kto by im v súčasnosti nejako silnejšie konkuroval.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre

kaajey | 28.10.2009 14:51:26 Reagovať
hmm, zaujimave. Asi si vypocujem ten album.. som zvedavy, ci to bude rovnako zaujimave ako predchadzaujce pociny