Verejnosť aj vláda stratili kontrolu nad hospodárením STV

Pridané: 17.12.2009
 

Súčasnú STV už dnes môže riadiť hocikto.  Vytvárať totiž každoročne straty aj napriek neustálym dotáciám od štátu,  dokáže každý. Manažment je v takto riadenej inštitúcií úplne zbytočný.

 

Naviac je to veľmi zlý signál pre nás koncesionárov, ktorí na tento nezodpovedný prístup členov Rady STV a manažmentu doplácame tým, že okrem peňazí, ktoré každý mesiac "vyťahujeme" priamo z našich  peňaženiek, sme nútení platiť aj prostredníctvom daní, ktoré odvádzame do štátneho rozpočtu. A ani to nakoniec nestačí! Lenže musíme. Lebo zákon a politická vôľa.

 

Ale kto dal členom Rady a gen. riaditeľovi STV právo, aby s našími peniazmi narábali takto nezodpovedne a svojvoľne? V ktorom zákone sa píše, že napriek dotáciám za roky 07 - 09 vo výške 15,6 mil. eur a zmluvy so štátom vo výške 12,5 mil. eur, môžu schváliť riziko kumulatívnej účtovnej straty za roky 09 - 10 vo výške ďalších 7 mil. eur? STV si nemôže zobrať úver.  Jediný, kto môže túto stratu uhradiť je štát, teda my, koncesionári (v rozpočte na rok 2010 sa počíta s ďalšou dotáciou vo výške 6,9 mil. eur).  

 

Vyhovárať sa pritom len na zlý štát je jednoduché a primitívne. Povinnosťou každého manažmentu je tvrdo pracovať na minimálne vyrovnanom rozpočte. Vedenie STV však nadáva na štát, že má málo a chce viac a pritom ho ešte aj vydiera neustálym vytváraním straty. Rada STV a Ňižňanského manažment sa tým jednoznačne stavia do politickej pozície. Z tej vyplýva, že na vine je Maďarič, vláda a parlament. Tí prijali zlý zákon o platbách za služby verejnosti (prinášajúci STV min. o 3,3 mil. eur do rozpočtu za rok viac, ako v čase môjho šéfovania), ako aj o audiovizuálnom fonde. A nestačí ani zmluva so štátom!  Bohorovne stačí niektorým členom Rady STV a  pánovi Nižňanskému povedať, že STV na to, aby podľa ich predstáv prežila, potrebuje minimálne 100 mil. eur. A pokiaľ nebudú, tak bude strata! Z manažérskeho hľadiska totálne neprípustné. Som presvedčený, že keby dnes drvivá väčšina akcionárov, rozumej koncesionárov mala tú kompetenciu, aby odvolala  členov Rady a riaditeľa STV, urobila by to v priebehu pár sekúnd. Lenže nemá a nikto sa nás ani nepýta, či nám to vadí.  A tak si, akože naši zástupcovia, rozumej členovia Rady STV, a ňou zvolený gen. riaditeľ, môžu robiť čo chcú, bez ohľadu na to, čo si my všetci myslíme. Už by bolo načase prijať novelu zákona o STV a SRo, ktorá stanoví, že stratové hospodárenie, je dôvodom na okamžité odvolanie riaditeľa.

 

P.S. Je fajn, že tu existuje aj opačný príklad, v podobe riadenia Slovenského rozhlasu. Ten má, pod vedením generálnej riaditeľky Zemkovej, vyrovnaný rozpočet a zároveň ťaží z ochoty štátu ho dotovať a tým Slovenský rozhlas posúvať dopredu. A domnievam sa, že rovnako nie je spokojná s úrovňou zákona o platbách za služby verejnosti a spôsobe financovania médií verejnej služby.

 

 
Obľúbené
 
 
 
 

Komentáre