Pavel Haas Quartet vydáva dlhoočakávanú nahrávku Šostakovičových kvartetov (+ VIDEO)

Pridané: 20.10.2019 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Po dvoch posledných albumoch s rýdzo českým repertoárom (Dvořákove Kvintety op. 81 & 97, 2017 a Smetanove Sláčikové kvartety, 2015) prichádza Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Sláčikové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrija Šostakoviča sú už roky trvalou súčasťou koncertného programu súboru, ale až tento rok na jar dozrel čas na ich nahranie. 

 

Pavel Haas QuartetPavel Haas Quartet

Huslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Šostakovič patrí k základom kvartetového repertoára a nám bol odjakživa veľmi osobný a veľmi blízky." Huslista Marek Zwiebel dodáva: „Celý cyklus kvartetov je vlastne jeho autobiografiou, jeho osobnou výpoveďou, takým prierezom duše celého jeho života."

 

Druhý kvartet (1944), hoci komponovaný v bezpečnom zázemí, odráža bolesť, neistotu a rozorvanosť života uprostred vojny. Kvartety č. 7 a 8 vznikli v roku 1960 a oba sú veľmi vnútornou spoveďou. Siedmy, najkratší z celého cyklu, venoval Šostakovič pamiatke svojej prvej ženy. Ôsmy autor očividne zamýšľal ako svoj vlastný epitaf v dobe, kedy sa nachádzal na tenkej hrane medzi životom a smrťou. Pavel Haas Quartet prekračuje priepasť času i bariéru osobnej fyzickej existencie a vstupuje do samotného stredu Šostakovičovej hudby v plnej škále emócií a s bezprostrednosťou, akoby to bola ich najvlastnejšia hudba. Slovami Veroniky Jarůškovej: „Šostakoviča nestačí len zahrať, ale je treba ho prežiť."

 

Nový album vydáva medzinárodne úspešný kvartet 25. októbra 2019 vo svojom domovskom vydavateľstve Supraphon. V rovnaký deň vychádza vinylová verzia kritikou vysoko cenenej nahrávky Sláčikových kvartetov Bedřicha Smetanu z roku 2015 (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award atď.). Milovníci vinylov a dokonalého zvuku sa môžu tešiť na LP najvyšších parametrov (180g virgin vinyl, DMM cutting), ktorý je doplnený o digitálnu verziu v rozlíšení Hi-Res.

 

Pavel Haas Quartet zahájil koncertnú sezónu 2019/20 na konci septembra v slávnej Tonhalle v Zurichu. Počas jesene súbor vystúpi v ďalších prestížnych koncertných sálach Európy - v Muziekgebouw v Amsterdame, Konserthuset v Štockholme, Wigmore Hall v Londýne či Sala Verdi v Miláne. Prvýkrát zavíta do Izraela, kde zahrá v Rappaport Auditóriu v Haife a v YMCA Auditóriu v Jeruzaleme. Premiéra čaká Pavel Haas Quartet i vo Varšave v National Philharmonic Chamber Hall alebo v Teatro Argentina v Ríme. Jediný domáci koncert do konca roka prebehne v decembri v rámci festivalu Janáček Brno. V druhej časti sezóny bude súbor pokračovať v európskom turné a navštívi tiež USA, Kanadu, Čínu a Singapur.

 

Pavel Haas Quartet bol založený v roku 2002 a nesie meno českého skladateľa prvej polovice 20. storočia Pavla Haasa (1899-1944). Za 17 rokov svojho pôsobenia na hudobnej scéne dosiahol Pavel Haas Quartet pozíciu medzinárodnej interpretačnej elity. Od roku 2004 získal súbor množstvo prestížnych cien, medzi ktoré patrí víťazstvo v Medzinárodnej hudobnej súťaži Pražská jar, víťazstvo v medzinárodnej súťaži sláčikových kvartet Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a šesťkrát Gramophone Award.  

 

Pavel Haas Quartet: Veronika Jarůšková - 1. husle, Marek Zwiebel - 2. husle, Jiří Kabát - viola, Peter Jarůšek - violoncello

 

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre