Inteligentný učiteľ s dušou záchranára

Pridané: 25.08.2008 | Autor: Mika | Pridal: BarBara

Delfína môžeme pokojne označiť za jednu z najúžasnejších bytostí prírody. Sympatickými ich robí najmä ich povestný „úsmev", ale aj schopnosti liečiť. Tieto cicavce žijú životom ryby, pod vodou dokážu plávať 15 minút bez nadýchnutia, medzi sebou komunikujú zvláštnymi mľaskavými a cvakavými zvukmi a ich inteligencia dlho nedala spávať viacerých vedcom.
fotografiafotografia

Delfín - liečiteľ?
Dodnes sa nezistilo ako a prečo má na človeka plávanie s delfínmi pozitívny vplyv. Hovorí sa, že vysielajú elektromagnetické vlnenie, ktoré dokáže ovplyvniť niektoré procesy v našom tele. Niekto zas tvrdí, že ultrazvuk delfínov stimuluje endokrinný systém človeka. Tieto zvieratá dokonca dokážu priaznivo ovplyvniť naše mozgové vlnenie. Aj ďalšie experimenty ponúkajú zaujímavé zistenia. Zistilo sa, že niektoré deti sa vďaka delfínom učili dva až desať krát rýchlejšie ako deti, ktoré do kontaktu s delfínmi neprišli. Tiež sa zistilo, že delfínoterapia zlepšuje sociálnu situáciu rodín s postihnutými deťmi. Dôkazov, že delfínoterapia funguje je veľmi veľa. Faktom tiež je, že stretnutie s delfínom, dotyky a zvuky, ktoré vydávajú, pôsobia veľmi pozitívne na psychiku postihnutého dieťaťa.

fotografiafotografiafotografia

Na Slovensku funguje občianske združenie Slnko deťom, ktoré sa snaží sprostredkovať delfínoterapiu čo najväčšiemu počtu detí. Založili ho rodičia chlapčeka s detskou mozgovou obrnou, ktorému delfínoterapia pomohla zlepšiť zdravotný stav. Združenie vie zorganizovať delfínoterapiu v delfináriu na ukrajinskej Jalte. Jeden pobyt trvá približne dva týždne a stojí 100.000 korún. Každý deň sa dieťa dostane na tri hodiny k alebo do bazénu s delfínmi. Zvierací terapeuti vraj akoby inštinktívne vedeli, čo dieťa trápi. Stáva sa, že si častejšie všíma postihnuté miesto. Rodičia detí s cukrovkou, Downovým syndrómom, autizmom alebo detskou mozgovou obrnou, ktoré delfinoterapiu absolvovali sa zhodujú v jednom - každé dieťa vnímalo stretnutie s delfínom ako odmenu za všetko, čo si muselo kvôli chorobe vytrpieť.
Delfín - záchranár?
Každý morský vlk vám ochotne rozpovie historku o delfínovi, ktorý zachránil topiaceho sa človeka. Dokonca sa známe prípady, keď skupina delfínov odohnala žralokov od nič netušiacich plavcov. „Záchranárske" správanie delfína sa dá jednoducho vysvetliť. Ide vlastne o ich vrodený inštinkt! Faktom je, že delfinej matke pri pôrode vždy pomáhajú ďalšie minimálne dva delfíny, ktoré okamžite po pôrode sprevádzajú novorodenca na jeho prvej ceste za vzduchom k vodnej hladine. Rovnako sa delfíny správajú aj pri akomkoľvek zranenom jedincovi - aj pri človekovi! Inštinkt im velí, aby zviera alebo človeka postrkovali až k vodnej hladine, aby sa mohli nadýchnuť. Delfíny sú dokonca ochotné pomôcť aj zranenému žralokovi, voči ktorým za normálnych okolností prejavujú nezmieriteľnú agresivitu!

 


Delfín - inteligent?
Asi vás sklameme, ale najnovšie výskumy dokazujú, že inteligencia delfínov sa trošku preceňuje. Ak by sme ich rozumové schopnosti hodnotili podľa veľkosti mozgu, ktorý majú o 300 gramov ťažší ako človek, boli by na tom veľmi dobre. Faktom ale je, že mozog okrem neurónov tvoria aj neuroglie, ktoré vytvárajú prostredie pre správne fungovanie neurónov. Zistilo sa, že mozog delfína má obrovský nadbytok neuroglií a len veľmi málo neurónov. Takže schopnosť delfínov reagovať až na 16 rôznych podnetov a príkazov je skôr vecou výcviku ako vlastnej inteligencie.

Aj keď ste sa možno dozvedeli informácie, ktoré trošku pošramotili dokonalú povesť delfína, veríme, že na vašich sympatiách voči nemu sa nič nezmenilo!

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre